Vybavení - lapinkoira

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Vybavení

 

Vybavení

Postroj pro psa.
Pro všechny individuální tažné sporty, které jsem vyjmenovala, vám stačí jeden postroj, nemusíte mít na každou disciplínu jiný.
Do tahu lze používat buď krátké nebo dlouhé tažné postroje. Krátké se využívají častěji u začátečníků nebo u pejsků, kteří mají v tahu horší ovladatelnost a potřebujete je častěji šňůrou korigovat.
U psů, kteří jsou dobře ovladatelní a tahají častěji, je lepší dlouhý tažný postroj, který končí až u kořene ocasu.
Neexistuje jeden univerzální „nejlepší“ postroj. Je potřeba najít kvalitní postroj, který bude dobře sedět právě vašemu psovi. Míry udávané výrobci, jako je délka zad nebo obvod krku, jsou orientační a rovnou si můžeme říct, že u lapin nebudou úplně perfektně fungovat, protože jejich stavba těla je trochu netypická. Lapinky mají širší krk, poměrně hluboký hrudník, celkově jsou spíše robustnější v poměru ke své výšce a délce. Proto konfekční postroje, které sedí kolem krku, mohou být lapinkoiře v zádech příliš dlouhé a i bočnicemi budou zasahovat, kam nemají. Navíc začátečník nemusí dobře poznat, zda postroj opravdu sedí. V tomhle doporučuji poradu s odborníky; v současné době není v ČR na pasování postrojů na psy nikdo povolanější než Hela a Bára Levíčkovy z obchodu MushGo (eshop.mushgo.cz). Sídlí v Brně, ale se stánkem jezdí po celé republice.Pokud jde o mou osobní zkušenost, náš pes s tahem začínal na krátkém postroji ZeroDC Short. Později jsme přešli na postroje dlouhé a střídáme Nonstop Dogwear Freemotion velikost 6 s postrojem Cross od ZeroDC zkráceným na míru z konfekční velikosti M.

Šňůra
Musí být odpružená, aby ani páteř psa ani ta vaše nedostávala moc zabrat. Pro běh se používá šňůra, která v tahu má 2metry, pro ostatní disciplíny delší – 2,5-2,8m.
Jsou dva základní typy: šňůra celopružná (Nonstop Dogwear), která má mnohem plynulejší protažení a když pes zabere, je mu pohodlnější. Nevýhodou je, pokud potřebujete psa přitáhnout k sobě, zkorigovat (třeba v kontaktu s dalšími psy), jde to hůř.
Druhý typ je šňůra z pevného materiálu jako vodítko, která má vloženou pružnou část – amortizér (ZeroDC, ManMat, MushGo...). Může se stát, že na startu pes zabere a protáhne ji až nadoraz a cukne to s ním, tedy hlavně u silnějších psů je méně pohodlná. Vyrábějí se ale s odstupňovanou tuhostí, takže si vyberete podle síly psa, a výhodou může být pevná část, za kterou psa v kritickém okamžiku popadnete a přitáhnete si ho.
Šňůra by měla mít karabinu jen na konci, který je u psa, ne u vašeho pasu. Karabiny někdy praskají a kdyby praskla ta na vaší straně, psa může zranit. Takže k sedáku se šňůra přidělává buď liščí smyčkou, finským hákem nebo speciální vypouštěcí karabinou, u níž nebezpečí pro psa nehrozí.


Sedák
Rozkládá tah psa tak, abyste byli schopni běžet za ním a nelámalo vás to v zádech. Proto doporučuji vyhnout se opaskům, které mají tah v podstatě v pase, ty představují pro záda dost zátěž. Lepší jsou ty, které mají tah nastavený přes boky a zadek. Já používám sedák od Nonstop Dogwear, ale radšji si vyzkoušejte víc typů, než nějaký pořídíte.






.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky